Workshop Perzského tanca

(ladnosť, vznešenosť, spiritualita)- súčasťou bude tanec UZBEK RAQS
24.11. 2017 18:00-21:00

Kde?: Tanečné štúdio EtnoDance, Súťažná 18 – Bratislava, sála na 2 poschodí

Prihlasovanie: veronika@etnodance.sk

Cena 30€

Umenie tanca z veľkej kultúrnej oblasti Perzie (Iran, Tajikistan, Afganistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Arménsko). Perzský tanec poznáme v 2 základných vetvách: klasický Perzský tanec a folklórne tance z menovaných oblastí. Pre Perzskú „klasiku“ je charakteristický výrazný pohyb hornej časti trupu, delikátne pohyby ramien a dlaní, výrazná mimika. Tanec je veľmi poetický a často znázorňuje výjavy z Perzských básní. Miešajú sa v ňom vplyvy Indie, Číny, Arabského, Egyptského a Tureckého tanca. Na hodine sa naučíme základnú techniku tohto tanca vysvetlíme si význam jednotlivých prvkov, budeme sa sústrediť na výraz a pospájame prvky do krátkych variácií. V strednej časti Workshopu si zatancujeme dynamický tanec z Uzbekistanu.  Na konci (Zľahka:-) sa dotkneme aj spirituálneho točenia Dervišov (nebojte sa toho, je to príjemné, iba treba nájsť spôsob, budeme ho hľadať spolu…) a relaxácie v tanci.

„Tanec nieje to, že sa zdvihneš bez bolesti na špičky, ako tráva zvírená vetrom, tanec je, keď sa povznesieš nad všetky svety so srdcom rozorvaným na kusy a vzdáš svoju dušu.“
Rumi

Kurz Perzského tanca u nás vedie: Veronika Majdáková

 

Lektorka napísala o Perzskom tanci:

Nedávno mi kamarátka pripomenula touto fotkou jeden z najúžasnejších momentov môjho života. Predstavenie „Strom života“, ktoré bolo vyústením projektu Sashar Zarif tance strednej Ázie, predchádzal mu projekt „mevlana“ – Perzský mystický tanec. Mala som 25 a dotkla som sa hviezd…. Toto totálne presmerovalo môj tanečný kompas a čerpám z toho dodnes. Sashar nie je iba učiteľ. Vďaka nemu sme pochopili, že v tanci, tak ako v živote, nie je najsprávnejšia tá najľahšia cesta…Jeho odovzdaním som pochopila, precítila inú kultúru, spievala som s úctou ľudovú pieseň v cudzom jazyku, naučil nás poznať, vnímať každé slovo, prežiť dej piesne v tanci, tancovať každou bunkou v tele…V nie veľmi krásnom počasí nás „vyhnal“ do lesa, kde sme si hľadali svoj strom, pozorovali jeho štruktúru, korene prerastajúce do zeme, objímali ho, tancovali a vzdávali mu hold. Nie pre to že sa treba spojiť s prírodou, lebo bio, lebo nebio, lebo probio….:-)(možno pochopíte na čo narážam…), ale pre to, že to bolo potrebné, tam a vtedy a pre tú jednu chvíľu. Pre to predstavenie, pocity ktoré sme sa chystali predať ďalej. Thank you my teacher, mevlana, I’m looking forward to meeting again…
Vlastne som chcela o Perzskom tanci rozprávať, ale tento úvod bol potrebný, lebo bez neho by pre mňa tanec nebol tým čím je:-) Po dlhých rokoch som si opäť k Perzii našla cestu. S úcty k tomuto tancu som ho netancovala na pár výnimiek. Ja totiž keď nemám učiteľa, nevzdelávam sa, tak moju činnosť považujem za márnu. No pocítila som „volanie divočiny“, oprášila tanečné prvky a uvoľnením pri tanci našla pohybové vzorce, ktoré sa na Perzský tanec výrazne podobajú. Veď napokon nosím tento tanec v génoch, pôvod mojej rodiny totiž siaha do strednej Ázie, po otcovej línii sa už dlho dedia šikmejšie oči (babina dostala na narodeniny analýzu DNA a máme to aj na papieri:-)  Napriek tomu vyhľadávam naďalej pedagógov ako Farima Berenji a podobne. Perzský tanec je veľmi ženský, prirodzený a keď sa uvoľníte, naozaj tvoríte prvky sami veľmi intuitívne. Našla som zopár nadšencov, ktorý sa s Perzským tancom chcú stretávať spolu so mnou. Preto ak Vás tento tanec oslovil, alebo si ho chcete zažiť na vlastnej koži, každý mesiac budem organizovať tanečné workshopy s Perzskou tematikou.

Mata Hari – oriental burlesque dance

Tancuj ako femme fatale. Spoznaj starobylé umenie orientálneho tanca a rafinované a provokatívne umenie Burlesque. Na 3 hodinovom workshope sa naučíš variáciu ktorá nenechá chladným žiadneho muža.  Naučíš sa pracovať s ženskou energiou panvy a brucha, objavíš všakovaké tipy sexi chôdze,  atraktívne pózy a mimiku. To všetko sú kroky k ovládaniu umenia rafinovaného zvádzania, ktoré nieje vôbec prvoplánové, ale prebieha sofistikovane, jemne, žensky.

Kde?: Tanečné štúdio EtnoDance, Súťažná 18 (DK Nivy) – Bratislava

           sála 2 poschodie (cez víkend treba čakať pri bočnom vchode, biele plastové presklenné dvere z boku kulturáku)

Kedy? 25.11.2017 10:00-13:00

Cena: 30€

Prihlasovanie: veronika@etnodance.sk

Info: 0911 200 079 – Veronika

Burlesque

Je dramatické umenie, zahŕňajúce okrem iného aj tanec, ktorého cieľom je provokovať, zabávať sofistikovaným spôsobom, často s použitím irónie. V Burlesque nie je cieľom “strip” vyzliekať sa, ale skôr dráždiť, či vtipkovať. Často sa na rozdiel od strip tanečníc v Burlesque tanečnica nevyzlečie úplne. Je na každej umelkyni ako tanec uchopí a taktiež si určuje hranice pokiaľ až so svojim prejavom a nahotou chce zájsť.

 “Keď sa spojí sexualita, štýl, humor a hravosť s troškou nevinnosti, vtedy sa burlesque show stane fantastickou.” – Dita Von Teese

Orientálny tanec

Starobylá forma tanca,  ktorá sa však ako umelecký tanečný smer “Belly dance” začala vyvíjať až začiatkom 20 storočia.  Tajomstvo tohoto umenia je vo výsostne individuálnom ženskom prejave a osobitosti pohybu.  Ten rešpektuje prirodzenosť a krásu ženského tela a duše s ohľadom na  jedinečný prejav.  Ostré pohyby panvy sa striedajú s pomalým vlnivým pohybom bruška, ostrím alebo krúživý pohybom hrudníka to všetko korunované ladným hadím pohybom paží. Na workshope sa nebudeme zameriavať na konkrétnu kultúrnu oblasť v brušnom tanci (Egyptský, Turecký….)  zameriame sa na fyzično a intuitívny tanec každej z nás.
Lektorka: Mária Ďurannová alias Amina